ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

„Јагода“, „Боровница“, „Мастика“ се имињата на новата опасна дрога која се продава по улиците во регионот

На улиците во Србија се појави нова дрога, синтетички канабиноид чие дејство е 100 пати посилно од дејството на марихуаната.

Тоа е шеста психоактивна супстанца која во последните година дена е откриена во Србија и која е ставена на листата на забранети контролирани супстанци. Раководителот на Центарот за мониторинг на дрога во Министерството за здравство, д-р Јелена Јанковиќ вели  дека после конзумирањето на новоотикриената дрога се јавува црвенило во очите, еуфорија и вознемиреност, анксиозност, но и дека се може да премине во обид за самоубиство.

Станува збор за растителна мешавина на зелена боја која е испрскана со синтетски соединенија и се конзумира како цигара.

-Супстанцата е многу опасна, а младиче често за тоа не се свесни. Предизвикува сериозни оштетувања на кардиоваскуларниот систем, пореметување при работата на срцето, зголемен притисок, оштетување на бубрезите, но и смртен исход – рекла Јанковиќ за Танјуг.

Оваа дрога има повеќе улични називи – „јадота“, „боровница“, „мастика“ и слично.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.