ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Столтенберг за ДВ: НАТО ќе ги надмине разликите

Генералниот секретар на НАТО по повод 75-годишнината од основањето на Алијансата, оценува дека тоа е најуспешниот воен сојуз во историјата. А САД, вели тој, ќе останат партнер дури и ако Трамп дојде на власт.Во своето 75-годишно постоење, НАТО надмина различни кризи и политички спорови. Алијансата во моментов прави напори да го зачува единството во поддршката за Украина. Исто така, во моментов не може да се смета на Соединетите Американски Држави, бидејќи Конгресот во Вашингтон не носи соодветни закони. Некои земји членки се сомневаат дека Украина навистина може да ја победи Русија. Балтичките земји инсистираат на поголема помош. Постојано има поплаки дека оружјето и муницијата не се доставуваат доволно брзо и во доволна количина.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги гледа овие расправии, но вели дека во претходните децении Алијансата секогаш ги збивала редовите кога тоа требало. „И покрај тие разлики, успеавме да се обединиме околу нашата основна задача, нашата заштита и заедничка одбрана“, рече тој во интервју за ДВ.„Вашингтон е посилен со НАТО отколку без него“
Генералниот секретар смета дека САД ќе останат стабилна членка на НАТО дури и ако радикалниот републиканец Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД наесен. „Тоа е, имено, безбедносен интерес на САД. САД се посилни со Северноатлантскиот пакт отколку без него.“ Според Столтенберг, критиките на Доналд Трамп не се однесуваат на НАТО како сојуз, туку се насочени „против некои членки кои не ги исполнуваат своите обврски, а во меѓувреме се зголемиле и трошоците за одбрана“.

„Сега планот е сите членки на Алијансата, па и САД, да ги донесат неопходните одлуки за да ја стабилизираат својата поддршка за Украина“, рече Столтенберг, додавајќи дека тоа го застапува мнозинството и во американскиот парламент и од населението, но тоа мнозинство мора да биде правилно организирано.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.