ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Пописот нема да влијае на изборниот процес, иселениците не го губат правото на глас

Предлог-законот за попис на населението, кој предвидува сите граѓани на Република Северна Македонија кои живеат во странство повеќе од една година да бидат регистрирани како нерезиденти, според премиерот Зоран Заев нема да влијае на изборниот процес . Тој објаснува дека овие граѓани ќе можат да гласаат во дијаспората, доколку претходно се пријавиле за да го остварат своето право на глас, или во спротивно треба да гласаат во својата татковина, но сепак не го губат правото на глас.

„До сега нашата дијаспора имаше право на глас, да гласа во дијаспората, каде што е или дома. Ако тие го искористат своето право и се пријават навреме според законот да гласаат во дијаспората, тогаш тие гласаат во дијаспората, ако не се регистрираат тогаш го имаат само првото право, дали е тоа да гласаат на избирачкото место во татковината. Значи, процесот на попис воопшто нема да влијае на изборниот процес“, рече Заев.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.