ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Заев: Нема конфликт на интереси во набавката на софтверот на Рашковски

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека при набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци од страна на поранешниот генерален секретар во Владата, Драги Рашковски не е прекршена ниту една процедура и не е констатиран никаков конфликт на интереси. Според него, софтверот е набавен регуларно, преку јавни набавки, авторските права за него се во сопственост на Владата, а за тестирањето е известено Бирото за јавна безбедност.

„Генералниот секретар, согласно закон и согласно деловник, има право да прави анализи и да ги доставува до Министерството за одредени дејности и надлежности на Владата“, истакна Заеводговарајќи на пратеничко прашање на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Велјановски за софтверот во износ од 81 илјада евра.

Владата, според Заев, работи по највисоки професионални стандарди, транспарентно, етички, законски, комплетно за сите постапки. Повтори дека софтверот е изработен од ФИНКИ и фирмата „Инвока“ и е целосно оспособен, тестиран, предаден со изворен код кој е наменет за следење на сите прекршоци. Тој ги повика обвинителството и антикорупционерите кога ќе ја завршат истрагата јавно да ги соопштат своите наоди.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.