ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Британските конзервативци ја почнаа трката за наследник на Тереза Меј

epa06566509 Pro EU protesters wave a joined EU and Union flag outside of the British Parliament in Westminster, central London, Britain, 26 February 2018. Media reports state on 26 February 2018 that forecasts for the British economy are gloomy with the uncertainty over Brexit. EPA-EFE/ANDY RAIN

Во Велика Британија почна првата фаза од трката за наследник на лидерката на Конзервативната партија, Тереза Меј, која во петокот се повлече од функцијата.

Како најсериозен кандидат за функцијата локалните медиуми го наведуваат поранешниот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, а досега свои кандидатури поднеле и министерот за животна средина, Мајкл Гоув и актуелниот шеф на дипломатијата, Џереми Хант.

Инаку, Тереза Меј ќе остане на премиерската функција сѐ до изборот за нејзин наследник.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.