ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

“Apple” се топи: Падот е речиси двоцифрен, најлош ден од 2013 година

Акцијата на технолошкиот гигант “Apple” падна за 10 отсто откако првиот човек објави дека продажбата ќе биде помала од очекуваната.

Акцијата заврши со тргување од 142 долари, што е најниско ниво од јули 2017 година.

Овој дневен минус за “Apple” е највисок од јануари 2013 година и претставува продолжување на лоошиот крајот од минатата година и тренд во 2019 година.

Акцијата која своевремено се тргуваше на 230 долари, изгуби 30 отсто од вредноста во последниот квартал од 2018 година.

Од најголема пазарна капитализација минатата година во износ од 1,1 трилион долари, компанијата загуби 450 милијарди долари.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.