ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

404 нови случаи на Ковид 19 – починати се 8 лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2727 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во:Скопје – 180, Охрид – 32 , Кавадарци -19, Куманово – 16, Битола ,Струмица и Струга по 15, Прилеп – 11, Тетово -10 , Велес – 9, Штип – 8, Дебар и Ресен по 7, Кочани, Гевгелија и Делчево по 6, Гостивар – 5 , Кичево, Неготино, Крива Паланка, Радовиш, Берово, Пробиштип и Валандово по 4, , Крушево – 2 , Свети Николе, Демир Хисар , Македонски Брод , Кратово, Македонска Каменица и Дојран по 1.

Скопје – 39, Велес -10, Ресен и Куманово по 9, Гостивар 6, Битола и Кичево по 5, Струмица – 3, Прилеп, Штип, Кавадарци, Свети Николе и Неготино по 2, Тетово, Крива Паланка, Пробиштип, Демир Хисар и Македонски Брод по 1.

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се 2 пациенти од Скопје(53, 60г), по еден смртен случај е регистриран од Штип (70г), Струга (88г), Струмица (55г), Дебар (67г), Радовиш(79г) и Берово (83г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2727 теста се преку: ИЈЗ-499, ЦЈЗ Скопје-71, Авицена-227, Биотек-157, Жан Митрев (Филип Втори)-243, Систина-184, лабораторија Лаор–248, МАНУ-119, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-113, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, ГАК-0, Синлаб-84, Ремедика-25, лабораторија болница Козле-43, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 700, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-5, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 468.845 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.599, бројката на оздравени пациенти е 83.735, на починати е 2.916, а бројот на активни случаи изнесува 7.948.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 41336, активни 4011
• Куманово 5265, активни 313
• Тетово 5182, активни 306
• Прилеп 4623, активни 164
• Гостивар 3654, активни 186
• Штип 3527, активни 97
• Битола 3264, активни 148
• Велес 3176, активни 251
• Охрид 2914, активни 451
• Кавадарци 2741, активни 385
• Струмица 2572, активни 229
• Струга 2271, активни 210
• Кочани 1747, активни 66
• Кичево 1736, активни 110
• Свети Николе 1088, активни 34
• Гевгелија 1033, активни 117
• Неготино 991, активни 87
• Дебар 775, активни 84
• Ресен 754, активни 88
• Крива Паланка 739, активни 40
• Радовиш 730, активни 57
• Делчево 663, активни 216
• Берово 606, активни 40
• Пробиштип 515, активни 31
• Виница 499, активни 30
• Валандово 330, активни 11
• Демир Хисар 252, активни 11
• Македонски Брод 247, активни 11
• Кратово 237, активни 24
• Богданци 226, активни 17
• Демир Капија 224, активни 52
• Крушево 220, активни 37
• Македонска Каменица 192, активни 18
• Пехчево 183, активни 7
• Дојран 87, активни 9

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.