ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

3 години работел во дипломатија – МНР не знаеле дека сторил кривично дело

Министерот за надворешни работи Бујар ОСмани најави ветинг во редовите на дипломатијата. Ќе се проверуваат одлуките за испраќање на лица надвор од земјата, какви сертифаикти поседуваат и дали за нив се водат истраги. Случајот со заменик-шефот на мисијата на ОБСЕ во АВстрија Миле Миленковски ги откри проспустите во МНР. Кога ќе започне и заврши ветингот, Османи кус со детали.

Три години Миленковски се барал со меѓународна потерница под сомнеж дека во 2018-та заедно со уште две лица на македонската дипломатија организирал акција за извлекување на обвинет владин фукционер на Ерменија со лет до Австрија, но затоа неговите претпоставени ништо не знаеле.

Многу прашања малку одговори од надлежните откако медиумот „Коха“ лансираше вест дека Миленковски е упасен и скоро една седмица српските власти го држат во притвор во Врање.

И покрај инцидентот во 2018-та, пред неколку месеци Миленкоски повторно е реизбран на конкурсот на МНР за заменик шеф на Мисијата на Македонија во ОБСЕ во Виена.

Покрај тоа, за неговото назначување овојпат се вели дека било направено без одобрение од раководителот на Дирекцијата за правни и конзуларни услуги при МНР, но засега таква потврда нема од МНР.

Кој потфрлил во случајот на Миленковски е прашање и до Агенцијата за национална безбедност која ги издава сертификатите по претохдни проверки за безбедност, документ без кој Миленковски не можел да ја извршува функцијата во Виена, Австрија.

Екстрадициониот притвор во Врање, Миленковски го дели со уште еден негов пензиониран колега од дипломатијата додека се средуваат документите за испорака во Австрија.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.