ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

296 нови случаи на Ковид 19 – пријавени 8 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.480 тестирањa, а регистрирани се 296 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 143, Гостивар – 60, Кичево – 23, Струмица – 11, Штип – 10, Тетово – 9, Куманово – 8, Струга – 6, Охрид – 5, Прилеп, Радовиш и Дебар – по 3, Битола, Кочани, Неготино и Пробиштип – по 2, Велес, Кавадарци, Виница и Кратово – по 1.

Регистрирани сe 109 оздравени пациенти од: Тетово – 42, Скопје – 33, Гостивар – 12, Куманово – 6, Кавадарци – 4, Струмица – 3, Кичево, Радовиш, Битола и Пехчево – по 2, Велес – 1.

Пријавени се 8 починати лица: 3 починати лица од Гостивар (54г,69 и 78г), по 2 лица од Струга (69г и 74г) и Тетово (44г и 51г) и едно лице од Кочани (74г). Сите починати лица се починати во болнички услови.

Направени се 3.480  тестови преку: ИЈЗ-22, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-1, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–2, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–101, Жан Митрев (Филип Втори)-121, Авицена-86, Биотек-94, Систина-94, лабораторија Лаор-0, Синлаб-27, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа – 0, Никоб лаб-796, ВФВ Медикал-37, Ели Медика-42, Ројал Медика – 30,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.997.

Досега во земјата се направени вкупно 1.065.772 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 162.457 бројката на оздравени пациенти е 150.960, на починати е 5.560, а бројот на активни случаи изнесува 5.937.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 70938, Активни 2001

Куманово 9310, Активни 363

Тетово 8628, Активни 1172

Прилеп 8385, Активни 51

Битола 6453, Активни 124

Гостивар 6116, Активни 820

Велес 5535, Активни 55

Кавадарци 5216, Активни 50

Охрид 5176, Активни 155

Штип 5020, Активни 52

Струмица 4393, Активни 249

Струга 3116, Активни 131

Кичево 2951, Активни 330

Кочани 2844, Активни 42

Гевгелија 2200, Активни 3

Неготино 2188, Активни 4

Свети Николе 1546, Активни 18

Ресен 1268, Активни 34

Крива Паланка 1232, Активни 5

Радовиш 1201, Активни 34

Дебар 1088, Активни 123

Берово 1065, Активни 27

Делчево 985, Активни 11

Виница 909, Активни 21

Пробиштип 793, Активни 4

Валандово 689, Активни 19

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 402, Активни 2

Демир Капија 399, Активни 3

Македонски Брод 383, Активни 23

Кратово 379, Активни 2

Пехчево 282, Активни 7

Македонска Каменица 250, Активни 1

Дојран 133, Активни 1

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.