ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

21 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 155.922

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.358 тестирања, а регистрирани се 21 нови случаи на КОВИД-19:   Скопје – 13, Тетово – 5,  Гостивар,  Струмица и  Дебар – по 1.

Регистрирани сe 2 оздравени пациенти од: Скопје –  2.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 3.358 тестови преку: ИЈЗ-63, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-60, ЦЈЗ Прилеп-56, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–16, Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-200, Биотек-144, Систина-51, лабораторија Лаор-238, Синлаб-3, Ремедика-14, Плодност–47, Генеа–3, Никоб лаб-707, ВФВ Медикал-14,Ели Медика-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.592.

Досега во земјата се направени вкупно 930.540 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.922, бројката на оздравени пациенти е 150.170, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 265.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68756, Активни 99

Куманово 8890, Активни 13

Прилеп 8329, Активни 4

Тетово 7335, Активни 83

Битола 6310, Активни 4

Велес 5474, Активни 0

Гостивар 5196, Активни 15

Кавадарци 5155, Активни 2

Охрид 5023, Активни 13

Штип 4962, Активни 2

Струмица 4126, Активни 4

Струга 2985, Активни 4

Кочани 2793, Активни 1

Кичево 2602, Активни 13

Гевгелија 2196, Активни 1

Неготино 2184, Активни 0

Свети Николе 1525, Активни 1

Ресен 1234, Активни 0

Крива Паланка 1227, Активни 0

Радовиш 1162, Активни 1

Берово 1032, Активни 1

Делчево 973, Активни 0

Дебар 945, Активни 4

Виница 886, Активни 0

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 667, Активни 0

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 0

Македонски Брод 359, Активни 0

Пехчево 269, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.