ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Џонсон: Доколку не ги добиеме изборите Брегзит тешко ќе се спроведе

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека ќе биде „многу тешко“ Брегзит да се спроведе доколку неговата владеачка Конзервативна партија не успее да освои мнозинство во новиот парламент, што ќе биде формиран по изборите на 12 декември, пишува британскиот либерален весник „Гардиан“.

Запрашан дали има „план Б“ за спроведување на Брегзит, во случај да не успее да си обезбеди мнозинство по изјаснувањето на граѓаните, тој кажа дека нема алтернатива на активен парламент со ториевците на негово чело.

Освен тоа, Џонсон кажа и дека опозицискиот лидер Џереми Корбин поддржувал терористички групи, како „Хамас“ и „Ирската републиканска армија“ (ИРА).

-Доколку се сомневате во мене видете што кажува неговиот портпарол за здравствени прашања, Џон Ашворт. Тој самиот кажа дека смета дека неговиот лидер е безбедносен ризик, рече Џонсон.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.