ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Џачка: Албанија заслужува и треба да седне на преговарачка маса со ЕУ оваа година

Шефицата на албанската дипломатија и  министерка за Европа, Олта Џачка, изјави дека нејзината земја продолжува да ги исполнува сите критериуми за одржување на Првата меѓувладина конференција.

Во онлајн комуникација, Џачка рече дека извештајот на Европската комисија јасно покажа дека Албанија е на вистинскиот пат и напорите на владата за борба против корупцијата дале вистински резултати.

-ЕК е јасна бидејќи вели дека Албанија ги исполнила сите услови за одржување на меѓувладината конференција. Во извештајот се наведува дека Уставниот суд профункционира од декември 2020 година и оти се забележува дека резултатите од реформата во правдата продолжуваат. Постигнувањата се всушност јасен доказ за подготвеноста на владата да се бори против корупцијата и криминалот, изјави Џачка.

Додаде дека извештајот го признава и го цени подобрувањето на јавните услуги, но оти „сме свесни дека во овој поглед има уште работа“.

-Но, овој извештај е потврда за големата работа што е завршена. Тој, исто така, содржи позитивни наоди за економијата за тоа како владата се справи со два шока што ги претрпеа земјата, пандемијата со Ковид-19 и катастрофалнот земјотрес од 16 ноември 2019 година.

Активностите преземени од владата за поддршка на бизнисите беа брзи и соодветни, рече Џачка.

На крајот посочува дека Албанија заслужува да седне на преговарачка маса со ЕУ во текот на оваа година.

-За перспективата да биде веродостојна, мора да се преземе акција сега: Албанија заслужува и треба да седне на преговарачка маса со ЕУ во текот на оваа година, порача таа. 

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.