ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Џафери: Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ најверојатно ќе биде на дневен ред на наредната пленарна седница

Претседателот на Собранието Талат Џаферо денеска од собраниска говорница соопшти дека предложната Резолуција од ВМРО-ДПМНЕ за евроинтеграцискиот пат на земјата и националните црвени линии е примена во Парламентот и дека најверојатно материјалите за неа ќе бидат испратени до пратениците и таа би можела да се најде на дневен ред на наредната седница.-Резолуцијата е примена во Собранието и е во изготвување да се распредели до сите пратеници. Согласно Деловникот, за актите за коишто не се распределени до пратениците не може да се отпочне собраниска постапка. Се надевам дека до наредната седница ќе биде спремен целиот материјал. Не е започната законската постапка за соодветниот документ, рече Џафери.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.