ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Јужноафриканскиот сој детектиран во Хрватска и во Словенија

Еден потврден случај на јужноафриканскиот сој на корнавирусот во Словенија и уште два во Хрватска. Дали овој сој се заканува да се „насели“ и во другите балкански земји?

Во Словенија, носител на оваа мутација е доктор од Марибор, кој престојувал привремено во Намибија, а веднаш по враќањето се вратил и на работното место.

Во Хрватска, пак, при тестирање на 300 лица, од кои околу 20% биле носители на британската  мутација, меѓу нив детектирани се и двајца заразени со јужноафриканскиот сој

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.