ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Јовановиќ: Направивме многу погрешни чекори, обично сме паметни кога ќе ја удриме главата во ѕид

Претседателот на ЛДП, Чедомир Јовановиќ изјави дека се чувствува добро, а на прашањето како се заразил со коронавирусот, тој одговори дека со денови бил опкружен од луѓе кои примале вести дека се ковид позитивни.

Јовановиќ за ТВ Прва изјави дека цело време додека бил во болницата, размислувал за загрозување на другите.

„Ги загрозивте пријателите и семејството, размислував за тоа многу повеќе отколку што размислував за нешто друго. Ние како општество направивме многу погрешни чекори, обично сме паметни кога ќе ја удриме главата во ѕид. Болеста не бира. Голема одговорност е кога сфаќате дека загрозувате некого“, рече Јовановиќ.

Говорејќи за борбата против короната, тој рече дека она што луѓето можат да го слушнат и да го видат е вистина, и дека му недостасува чувството дека, како што вели, се стекнува преку искуство.

„Една вечер, 320 лица дојдоа на Клиниката за инфективни болести, а потоа не знаете како да им помогнете“, вели Јовановиќ, додавајќи дека нема никаква разлика меѓу него и некој друг што се лекувал на Клиниката за инфективни болести.

Тој вели дека персоналот бил внимателен и одговорен.

„И оние скафандери, за кои се зборува, знаете што е полошо? Гледате како ги соблекуваат затоа што не можат да работат во нив. И, тогаш тие ставаат маска и нараквици, загрозувајќи се. Ако сте совесни, ја вртиш главата за да не ги загрозиш. И, тогаш тие седат до вас цела ноќ “, раскажа Јовановиќ за своите искуства од болницата.

Јовановиќ рече дека неговото семејство е добро и дека нема правила за тоа кој би можел да биде заразен, но тој рече дека сите мора да бидат одговорни.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.