ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Јанша на средбата со Помпео: САД двапати ја спасија Словенија

Словенскиот премиер Јанез Јанша и државниот секретар на САД, Мајк Помпео, кој е во кратка посета на Словенија, денеска ветија дека ќе го зајакнат трансатлантското партнерство и ќе најдат заеднички одговори на современите предизвици.

„Денес разговаравме за многу важни теми и стратешкото партнерство меѓу нашите две земји“, рече американскиот министер за надворешни работи на заедничката прес-конференција по разговорите со Јанша во Вила Блед.

„Постои јасна разлика помеѓу слободните и не-слободните народи и со денешното потпишување на договорот за компјутерска безбедност ние исто така ги штитиме човековите права“, рече Помпео, кој во меѓувреме потпиша билатерална спогодба со словенечкиот министер за надворешни работи Анжеј Логар за безбедносните услови за воспоставување на новата мрежа 5G.

Тој, исто така, ја истакна важноста на стабилна енергетска мрежа и енергетска независност.

„Изворите на енергија мора да бидат разновидни, а Соединетите држави сакаат да обезбедат чиста енергија за Словенците“, рече Помпео.

Како што најавија медиумите пред денешната американско-словенечка средба, Помпео и Јанша разговарале, меѓу другото, за можноста за вклучување на Соединетите држави во програмата за изградба на нова нуклеарна централа во Кршко, кога ќе се донесе политичка одлука, а наводно и можноста за набавка на американски терминали на течен гас предвидени во економскиот дел од Иницијативата Три мориња.

На заедничката прес-конференција, Јанша истакна дека Словенците сè уште им се благодарни на Американците што ги ослободиле од тоталитаризмот и примиле словенечки иселеници кои заминале во Соединетите држави по Втората светска војна.

Според Јанша, Американците ги спасиле Словенците двапати во минатиот век, прво од нацизмот и фашизмот, а потоа и од комунизмот.

„Словенија сака да стане кредибилен партнер во НАТО и, заедно со Соединетите држави, да ја продолжи политиката што овозможи паѓање на Железната завеса и Берлинскиот ѕид“, рече Јанша.

Тој додаде дека Европа и Соединетите држави се соочуваат со предизвици не помалку отколку што правеа пред неколку децении, и дека Словенија ќе работи на зајакнување на трансатлантското партнерство во време кога ќе го предводи Советот на Европската унија во втората половина на следната година.

Меѓу безбедносните предизвици, тој ја наведе опасноста од сајбер напади.

„Ги гледаме САД како единствена сила во западната цивилизација способна да се соочи со новите форми на безбедносни закани“, рече тој, заблагодарувајќи му се на Помпео за неговата посета и поздравите од претседателот Доналд Трамп и првата дама Меланија Трамп, која е родена во Словенија.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.