ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Ѓукановиќ: Црна Гора е пред предвремени избори

epa09508613 President of Montenegro Milo Djukanovic during a plenary session of the EU-Western Balkans summit in Brdo pri Kranju, in Kranj, Slovenia, 06 October 2021. The summit, part of the EU's strategic engagement with the Western Balkans, is hosted by the Slovenian presidency of the Council and brings together leaders from EU member states and the six Western Balkans partners (Albania, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro, North Macedonia and Kosovo). EPA-EFE/IGOR KUPLJENIK

Црна Гора се соочува со предвремени парламентарни избори, кои треба да доведат до формирање на одговорна политичка влада, со цел враќање на целосната функционалност на земјата, изјави црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.

Според соопштението на Канцеларијата за односи со јавноста на претседателот, Ѓукановиќ се сретнал со новоименуваниот регионален директор на Фондацијата Конрад Аденауер, Јаков Девчиќ, кој е во посета на Црна Гора.

Тој го информирал Девчиќ за актуелните настани во земјата, додавајќи дека како резултат на неодговорното однесување на претходната влада, Црна Гора ја пропуштила шансата да напредува на европскиот пат во периодот на изразен ентузијазам за политиката на проширување што доаѓа од Брисел и други европски земји.

Ѓукановиќ нагласи дека неодамнешните настани во парламентот доведоа, според неговите зборови, до дерогирање на врховниот закон.

– Црна Гора реално се соочува со предвремени парламентарни избори, кои треба да доведат до формирање на одговорна политичка влада со цел да се врати целосната функционалност на земјата, нагласи Ѓукановиќ.

Девчиќ истакна дека очекува продолжување на соработката и во иднина, како и подобрување на активностите на фондацијата, која ја поддржува независна Црна Гора на нејзиниот пат кон Европа.

Зборувајќи за актуелната институционална и политичка криза, тој рече дека уставот на една држава не може да се менува поради незадоволство, ниту пак врховниот закон да биде жртва на нечија волја.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.