ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Шпанија воведе строга забрана за движење, во битката против пирењето на коронавирусот

Medical personnel at work in the intensive care unit of the hospital Pourtales site "Hospital Pourtales" during the coronavirus disease (COVID-19) outbreak in Neuchatel, Switzerland, Monday, March 23, 2020. (Jean-Christophe Bott/Keystone via AP)

По рекордниот број на починати во изминатите 24 часа, властите во Шпанија донесоа одлука за целосен карантин.

Шпанија воведува строга забрана за движење, освен за лекарите, војската и полицијата.

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека забраната за движење ќе трае две недели, оваа забрана се воведува поради енормниот број на починати и заразени со коронавирус во земјата.

-Најважно е да се намали бројот на луѓе во болниците и да се спречи ширењето на вирусот. Ковид -19 брутално не удира, време е да ја засилиме одбраната, изјави во телевизиското обраќање премиерот Санчез.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.