ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Шлаканица од Америка: „Курти прави сериозна грешка, САД не ги поддржуваат неговите полумерки за царините“

САД не ги поддржуваат полумерките на косовскиот премиер Аљбин Куртин за делумно укинување на царините на стоката од Србија, порача специјалниот американски претставник за дијалогот на Белград и Приштина Ричард Гренел.

„Нашата позиција е сосема јасна: царините мора целосно да бидат укинати. Господинот Курти прави сериозна грешка – и тоа му е јасно дадено до знаење на косовскиот претседател Хашим Тачи во Белата куќа“, напиша Гренел на Твитер по повод одлуката на Курти да објави постепени и условено укинување на царините на стоката од Србија и БиХ.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.