ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Шестмина загинати во железничка несреќа во Данска

Шест луѓе денеска загинаа во железничка несреќа во Данска, соопштија данските железници.

Медиумите претходно објавија дека, поради силниот ветар, покривот на композиција на товарен воз се откорнал и удрил во патнички воз кој наишол од спротивен правец патувајќи кон Копенхаген. До инцидентот дошло на мост меѓу централните острови Шеланд и Фин.

Поради невремето, на спасувачките служби им е отежнато да стигнат со местото на несреќата.

Мостот, долг 18 километри, е затворен и за возови и за автомобили кон островот Фин, а кон Шеланд беше отворен за автомобилски сообраќај. Преку мостот секој ден поминуваат 27 илјади возила, а околу 21 илјади патници дневно се превезуваат со воз. Мостот е дел од инфраструктурата која ја поврзува Данска со Шведска и со Германија.

Железничките несреќи со смртни последици се ретки во Данска, која има високо развиена железничка мрежа.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.