ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Швајцарски војник казнет зошто се борел против ИД

Воениот суд во Швајцарија го прогласи за виновен, наредникот Јохан Косар поради нарушување на швајцарската неутралност и нарушување на одбраната на земјата, поради тоа што се придружил на страната на паравоената формација, за да се бори против терористичката организација Исламска држава.

На Косар му е изречена казна од 440 евра, поради неговата улога во христијанската паравоена формација „Сириски воен совет“, пренесе АП.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.