ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ЧЕТИРИ ПОЧИНАТИ И 140 НОВИ КОВИД-19 СЛУЧАИ ОД 1.507 ТЕСТОВИ

ЧЕТИРИ ПОЧИНАТИ И 140 НОВИ КОВИД-19 СЛУЧАИ ОД 1.507 ТЕСТОВИ

AddThis Sharing ButtonsShare to FacebookShare to TwitterShare to PinterestShare to ViberShare to Печати 1.528 12 септември 2020 Скопје, (САКАМДАКАЖАМ.МК)

ЧЕТИРИ ПОЧИНАТИ И 140 НОВИ КОВИД-19 СЛУЧАИ ОД 1.507 ТЕСТОВИОд новорегистрираните ковид позитивни најмногу има во Скопје 43, следи Куманово со 10, Тетово 12 и Струмица 11; – Клинички центар во Скопје. (Фото: К. Попов)

Четири починати и 140 нови случаи на ковид-19 од 1.507 тестирања има во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Починатите се пациент од Прилеп (71), од Тетово (73), од Гостивар (63) и пациент од Скопје (64).

Од новорегистрираните ковид позитивни најмногу има во Скопје 43, следи Куманово со 10, Тетово 12  и Струмица 11, како и:

-Дебар 3
-Штип 4
-Прилеп 9
-Струга 7
-Велес 2
-Битола 3
-Охрид 1
-Кавадарци 3
-Гостивар 9
-Гевгелија 2
-Крива Паланка 1
-Радовиш 2
-Кочани 5
-Македонски Брод 1
-Виница 3
-Делчево 2
-Свети Николе 3
-Кичево 2
-Ресен 2

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 10 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 39 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.
Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 4 мајки позитивни на ковид-19, 4 деца и 4 мајки суспектни на вирусот. Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ примени се 4, а вкупно хоспитализирани се 31 пациент. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 53 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 145, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 134 оздравени пациенти од:
-Скопје 66
-Куманово 8
-Штип 9
-Прилеп 7
-Тетово 8
-Велес 3
-Битола 3
-Охрид 1
-Гостивар 8
-Гевгелија 1
-Струмица 1
-Кочани 2
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 3
-Пехчево 1
-Делчево 5
-Свети Николе 5
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 164.639 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 15.694, од кои оздравени се  е 13.128, починати 646, а во моментов активни 1.920.

Денеска се регистрира еден контролен тест од вчерашната статистика, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 6.292, активни 566
• Куманово 1589, активни 215
• Дебар 268, активни 35
• Штип 1.204, активни 76
• Прилеп 551, активни 133
• Тетово 1.291, активни 120
• Струга 620, активни 60
• Велес 285, активни 16
• Битола 244, активни 47
• Охрид 389, активни 59
• Кавадарци 198, активни 27
• Гостивар 847, активни 97
• Гевгелија 82, активни 47 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 11 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 101, активни 44
• Крива Паланка 80, активни 36
• Радовиш 52, активни 11
• Крушево 18, активни 2
• Кочани 184, активни 50
• Пробиштип 94, активни 17
• Демир Хисар 60, активни 2
• Македонски Брод 84, активни 12
• Пехчево 42, активни 27
• Берово 72, активни 33
• Валандово 11, активни 3
• Виница 91, активни 31
• Делчево 124, активни 82 (27 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 24, активни 5
• Свети Николе 307, активни 21
• Кичево 290, активни 37
• Ресен 151, активни 4
• Неготино 49, активни 5 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1507 теста се преку: ИЈЗ-394, ЦЈЗ Скопје-26, Авицена-257, Биотек-179 , МАНУ -133, Жан Митрев (Филип Втори)-191, Систина со PCR метода -157, лабораторија Лаор –68, Судска медицина-22, ЦЈЗ Битола-26, Инфективна клиника-31, ГАК-23, лаборатории од странство-0.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):
• Чаир – 52
• Гази Баба – 71
• Аеродром – 99
• Карпош – 66
• Центар – 72
• Кисела Вода – 53
• Ѓорче Петров – 33
• Бутел – 36
• Шуто Оризари – 12
• Студеничани – 11
• Сарај – 17
• Арачиново – 8
• Илинден – 11
• Сопиште – 4
• Чучер Сандево – 2
• Петровец – 4
• Зелениково – 1
• Странец – 3
• Нераспределен-11

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.