ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Чавушоглу: Турција очекува туристи од Русија

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека често разговара со своите колеги од други земји, вклучително и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, за прашањата поврзани со туризмот.

– Остваривме четиристрани разговори со Германија, Франција и Велика Британија. Двапати разговаравме со министерот Лавров. Знаеме дека руските туристи едвај чекаат да дојдат во нашата земја, рече Чавушоглу на гостувањето на ТВ каналот „Дим“.

Туризмот не е важен само за Анталија или за Аланија, туку е важен и за целата земја, рече Чавушоглу.

– Се обидувам да му помогнам на Министерството за култура и туризам. Ќе ја преживееме оваа година со незначителни загуби. После тоа, ќе продолжиме да напредуваме континуирано кон нашите цели, рече министерот.

Во меѓувреме, министерот за култура и туризам Мехмет Нури Ерсој во интервју за ТАСС рече дека очекува 40 отсто помалку руски туристи во Турција оваа година, како директен резултат на пандемијата на коронавирусот. 

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.