ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Црна Гора ќе го отвори последното поглавје во преговорите со ЕУ

ЕУ ќе даде зелено светло за Црна Гора за да го отвори последното поглавје, конкуренција, во преговорите за пристапување за влез во блокот, објави во вторникот (23 јуни) премиерот на земјата, Душко Марковиќ.

„Ова е голем ден за Црна Гора, таа на тој начин ќе стане првата земја-кандидат што ќе ги отвори сите поглавја за преговори“, рече Марковиќ, повикувајќи се на шесте земји од Западен Балкан, од кои четири се формални кандидати за членство во ЕУ: Црна Гора, Србија, Албанија и Северна Македонија.

Официјалната одлука на земјите-членки се очекува во Советот в петок (26 јуни).

Хрватскиот европратеник Тонино Пицула (С&Д), пратеник што го предводи досието за Западен Балкан во комисијата за надворешни работи, ѝ честиташе на Црна Гора.

„Тие се најблиску до целосното членство во ЕУ, што сепак зависи од исполнувањето на сите утврдени критериуми“, напиша Пицула на Твитер.

Подгорица ги започна разговорите за пристап со ЕУ во 2012 година и досега привремено затвори три од 35-те поглавја на преговорите.

Малата јадранска земја со околу 620.000 луѓе, исто така, ја објави својата намера доброволно да ја прифати новата методологија на ЕУ за проширување, која треба да внесе нов живот во задушениот процес на проширување.

Иако новата методологија не воведува значителни технички промени за Црна Гора, „во политички аспект ја одразува подготвеноста за… ефикасно развивање на нашиот систем и општество за време на процесот на пристапување во ЕУ“, рече заменик-главниот преговарач на земјата, Марко Мрдак.

Во меѓувреме, политичките тензии се зголемија во Црна Гора во пресрет парламентарните избори во август по усвојувањето на контроверзниот закон за верска слобода минатата година, за кој влијателната Српска православна црква рече дека е дискриминаторска и има за цел да ги национализира нејзините имоти.

Оттогаш, периодичните протести ја потресуваат земјата и повторно започнаа по укинувањето на пандемиските ограничувања.

Предлог-законот, исто така, предизвика возбуда регионално, вклучително и во Србија и Босна, каде што законодавците на босанските Срби се очекува да усвојат декларација за осуда на законот во четврток (24 јуни), објави „Балкан инсајт“.

Политичките тензии, исто така, ескалираа неодамна откако еден член на локалниот совет во крајбрежниот град Будва од опозицијата се префрли во Демократската партија на социјалистите (ДПС), која владее со Црна Гора во последните три децении.

Новото мнозинство на ДПС го разреши опозицискиот градоначалник Марко Царевиќ и шефот на градскиот совет, Крсто Радовиќ, кои одбија да ја предадат власта, покрај обвинувањата за корупција.

Полицијата упадна во општината минатата недела и ги уапси Царевиќ, Радовиќ и други советници, користејќи, како што рече опозицијата, преголема сила.

Во понеделникот локалните политичари рекоа дека дијалогот за решавање на кризата во Будва не успеа и посредување од страна на претставниците на ЕУ е неопходно.

Минатата недела портпаролот на Европската комисија, Ана Писонеро, рече дека ЕУ ги повикува сите во земјата да го почитуваат владеењето на правото и демократските принципи „и да демонстрираат политичка зрелост за да пронајдат одржливо решение за тековната состојба во Будва сами преку дијалог и взаемно почитување“. (Еурактив)

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.