ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Ципрас: Повеќе не постои нелогична употреба на тајните фондови на МНР

Brussels, Belgium, March 13, 2015. -- Greek Prime Minister Alexios Tsipiras is talking to media with the President of the EuropeanParliament (Not pictured) at the end of a bilateral meeting in the European Parliament., Image: 226620526, License: Rights-managed, Restrictions: Not available for license to or for use in Thailand. For multi-territory license please contact your Corbis Account Representative., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека повеќе не постои „нелогична употреба на специјалните фондови” во Министерството за надворешни работи иа Грција и дека веќе нема случаи пари „да се изнесуваат лево и десно во црни вреќи”, како што обвини во 2011 година.

– Сакам уште еднаш да повторам дека нема никому да дозволам да му наштети на авторитетот на надворешната политика и на Грција, рече грчкиот премиер во врска со објавените информации и детали во медиумите за злоупотреби со тајните фондови од грчкото МНР, додавајќи дека дискусијата што се води во јавноста од дел на, како што рече, „опозициски медиуми”, има за цел да и наштети и на Владата и на земјата.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, во говорите за време на примо-предавањето на функцијата шеф на грчката дипломартија и досегашниот министер Никос Коѕијас и Ципрас се осврнаа на донесениот закон од нивната Влада за тајните фондови и рекоа дека ставиле ред во однос на претходните години.

– Секоја земја што си се почитува, треба да има надворешна политика која што ќе ја поддржи. Според тоа, специјалните фондови се неопходни, освен ако некој не се согласува со ова. Но, не во бројката и размерот како во минатото и не без институционална рамка за контрола. Ова го постигнавме, рече Ципрас.

Грчкиот премиер, воедно ги повика сите политички сили во земјата, а посебно се обрати до лидерот на опозициската Нова демократија, да посети некоја од неговите две канцеларии за да го информира, како што рече, „евро по евро” за тајните фондови.

– Немаме што да криеме од политичките сили во земјата, за тоа како со транспарентност и чесност управуваме со парите на грчките даночни обврзници, за да ја зајакнеме нашата надворешна политика, нешто што не беше случај многу години во минатото, истакна Ципрас.

Коѕијас од своја страна го објасни процесот соглсно законот за контрола на тајните фондови.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.