ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Хрватска го одложи пописот на населението

Zagreb, 22.5.2012 - Arhivska fotografija od 23.12.2011. godine prikazuje zastupnike tijekom izvanredne sjednice Hrvatskog sabora. Hrvatski sabor sutra zasjedanje nastavlja raspravom o prijedlogu Odluke o izmjenama i dopunama saborskog Poslovnika, kojim parlamentarna veæina predlaže ukidanje instituta ispravka netoènog navoda te proširenje instituta replike. foto FaH/ Damir SENÈAR/ ua

Хрватска влада денеска изгласа закон со кој пописот на населението се одложува за на есен. Како што пренесуваат локалните агенции, таквата одлука на владата е донесена поради епидемиолошката состојба со ковид-19.

Планот е пописот да се спроведе во две фази, од 13 септември до 17 октомври. Во првата, тоа ќе се спроведе со независен попис на населението преку електронскиот систем е-граѓани, а во втората ќе се направи на терен, во лично интервју со населението.Во случај, поради посебни околности, пописот да не може да се спроведе во утврдените рокови, Владата со посебна одлука ќе утврди нови рокови.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.