ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Харадинај: Косово ќе бара воена отштета од Србија

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај изјави дека Косово ќе бара воена отштета од Србија.

Тоа е важно прашање кое мораме да го решиме, тоа е битно за жртвите па и за правдата. Но, не мислам дека сето тоа ќе се реши во Берлин, бидејќи ние на Косово избравме државна делегација за дијалогот за преговори, како и платформата. Сепак, ние на овој самит можеме да изнесеме некои ставови, некаков придонес“, изајви Харадинај за косовските медиуми.

Тој кажа дека самитот во Берлин е важен, но дека не мисли дека на него ќе има некој голем успех, бидејќи не станува збор за билатерална средба.

„Во Берлин одиме повеќе за да видиме како да се реши псоледното прашање меѓу Косово и Србија. Признавањето нема да се случи со некоја нова идеја, формула. Тоа ќе се случи класично, како шо тоа го прават две земји. На Србија ќе и се олесни патот кон ЕУ, нема да има блокада, добива пазар и мир во регионот како и со соседот“, кажа Харадинај.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.