ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Фронтекс испраќа засилување на грчко-турската граница

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (Фронтекс) денеска соопшти дека распоредила засилување и оти е кренато нивото на тревога на грчко-турската граница, додека илјадници мигранти се собираат на границата на Грција.

„Од Грција добивме барање за дополнителна помош. Презедовме чекори за распоредување дополнителна техничка опрема и агенти во Грција“, се вели во соопштението на портпаролот на Фронтекс во Брисел.

Фронтекс, како што се посочува, го подигнал степенот на предупредување за сите граници кон Турција.

Соочен со пристигнувањето на илјадници мигранти во границите на Грција, премиерот Киријакос Микотакис за денеска во 18 часот свика состанок на Советот за надворешни работи и одбрана на грчката Влада.

Приливот на мигранти уследи по најавата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека ќе ја отвори границата и ќе им дозволи на мигрантите да влезат во Европа.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.