ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Францускиот министер за надворешни до Трамп: Оставете ја нашата нација!

Францускиот министер за надворешни работи, Жан-Иве Ле Дриан остро реагираше на обвинувањата на американскиот претседател Доналд Трамп, дека парискиот климатски договор е виновен за насилните протести во Франција.

„Му порачувам на Доналд Трамп: ние не се мешаме во дебатите во Америка, не се мешајте ни вие“ порача Ле Дриан.

Шефот на француската дипломатија возврати на твитот на Трамп, во кој американскиот претседател го обвини климатскиот договор од Париз дека ги предизвикал насилните протести на „жолтите елеци“, кои се одржуваат веќе четири недели.

„Парискиот договор не е добар за Париз. Протести и нереди насекаде во Франција“ напиша на Твитер Трамп.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.