ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ФОТО: Погледнете го најголемиот аеродром на светот од 12 милијарди долари – може да прими 200.000 патници

Првата фаза од изградбата на Аеодромот Истанбул во целост е завршена, иако првиот лет е направен минатата година, а сега на овој аеродром се отворени три писти и терминал на површина од 15 милиони квадрати.

Аеродромот ќе биде изграден во четири фази, а ќе чини 12 милијарди долари. Објектот се простира на 76 милиони квадрати, а може да прими 200 милиони патници годишно. Во моментов прима околу 90 милиони.

Со тоа ќе стане најголемиот аеродром ако се гледа количината на патниот промет. Секако, ќе има во него и хотел од 451 соба и многу други интересни содржини. Погледнете како изгледа:

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.