ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Финансиски дебакл на „Боинг”- компанијата треба да плати 4,9 милијарди долари

Компанијата Boeing ќе мора да плати 4,9 милијарди долари поради приземјувањето на нејзините „737 Max“ авиони низ целиот свет. Загубата се случува по еднократниот трошок, кој компанијата го претрпела поради приземјувањето на својот авион „737 Макс“ низ светот по двете катастрофални несреќи. Се очекува дека овој трошок ќе го избрише профитот на компанијата и дека тоа ќе биде објавено во извештајот за кварталните резултати следната недела.

Авионите „боинг 737 макс“ се приземјени во целиот свет откако авионите на „Етиопија ерлајнс” и „Лајон ер“ се урнаа, при што во двата инцидента загинаа 346 лица.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.