ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Фејсбук лансира сопствени криптовалути

Компанијата Фејсбук го финиширала планот за лансирање сопствена криптовалута во наредните години.

Имаат намера до првиот квартал 2020 година да се постави систем на дигитално плаќање во десетина земји, а до крајот на оваа година почнува тестирање на своите криптовалута, која интерно наречена GlobalCoin.

Се очекува Фејсбук ова лето детално да ги претстави плановите, а основачот на Фејсбук Марк Зукенберг веќе за тоа разговарале со гувернерот на Англиската Банка, Марко Карниј.

Тие двајца минатиот месец разговарале за можностите и ризиците кои носеле покренување на криптовалутите, а Фејсбук е исто така од официјалното америкаско Министертсво за финансии бара совет за оперативни и регулаторни прашања.

Фејсбук е во преговори со компанија за транфер на пари, вклучувајќи го и Вестерн Јуниор, затоа што бара поефтин и побрз начин за праќање и примање пари кои немаат банкарска сметка.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.