ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

„Фејсбук” блокира новинарски содржини во Австралија

Фејсбук блокира споделување содржини на вести во Австралија поради спорен медиумски закон. Социјалната мрежа веќе нема да дозволува новинарски материјали да може да се читаат или споделуваат на нејзината платформа.

Со тоа се повлекува линија против предложениот австралиски закон што предвидува Гугл и компанијата Алфабет да им плаќаат за локалните медиуми за вестите.

Тој потег, објавен на блогот, претставува несогласување во одговорите на големите технолошки гиганти кон барањата на медиумите, кои компаниите ги обвинија за уништување на нивниот рекламен бизнис.

– Никој нема корист од таа одлука, бидејќи Фејсбук сега ќе биде платформа на која без двоумење ќе се шират дезинформации, изјави портпаролот на австралиската телевизиска мрежа Најн.

– Таа акција уште еднаш го докажува нивниот монопол и неразумно однесување, додаде тој.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.