ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Учениците нема да имаат повеќе настава во сабота, но и нема да се распуштаат на 10 јуни

Со новиот Закон за образование не се предвидува намалување на бројот на часови, вели министерот за образование, кој денеска го претстави пред јавноста. Во саботите нема да се одрабортуваат пропуштените часови, туку годината ќе трае подолго, а родителчите и наставниците ќе имаат мнозинство во училините совети, со цел да се департизира образовниот систем.

Меѓу новините кои ги најави Адеми е и тоа што најмалку половина од зимскиот распуст за наставниците ќе бидат платени неработни денови, а уште од прво одделение покрај одделенскиот, децата ќе имаат и наставник по Физичко и здравствено образование, ќе има и намалување на бројот на ученици во една паралелка, па така сегашниот праг од минимум 24, а максимум 34 ученици, ќе се помести на најмалку 20, а најмногу 30 деца во една паралелка.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.