ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Украина бара повторно отворање на транзитот на храна преку Полска

Украинскиот министер за земјоделство рече дека Киев ќе има за цел да обезбеди повторно отворање на транзитот на храна и жито преку Полска како „прв чекор“ на разговорите во Варшава на 17 април, откако Полска и Унгарија објавија забрани за дел од увозот од Украина.

Министерот за земјоделство, Микола Солски, исто така рече дека ќе има дополнителни разговори оваа недела во Романија во среда и во Словачка на 20 април.

Коментарите на министерот беа објавени на апликацијата за пораки Телеграм од Министерството за земјоделство.

Полска и Унгарија забранија увоз на жито и други земјоделски производи од Украина.Забраната на Полска за увоз на украинско жито и друга храна ќе важи и за транзитот на овие производи низ земјата, изјави полскиот министер за развој и технологија Валдемар Буда.

Полска и Унгарија одлучија да го забранат увозот од соседна Украина за да го заштитат локалниот земјоделски сектор, откако евтините житарки и прехранбени производи од Украина ги намалија цените низ регионот.

Забраната на Полска стапи на сила во саботата.

Украинското Министерство за аграрна политика и храна соопшти дека полската забрана е во спротивност со постоечките билатерални договори за извоз и повика на разговори за решавање на проблемот.

Европската комисија вчера соопшти дека едностраната акција на земјите-членки на Европската унија кога станува збор за трговијата е неприфатлива, посочи портпаролот на ЕК.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.