ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

УАПСЕНИ ШЕСТ ЛИЦА КОИ ПЛАНИРАЛЕ НАПАД НА МАКРОН

Француската полиција објави дека се уапсени шест лица кои се сомничат дека планирале да извршат насилен напад врз претседателот Емануел Макрон.

Пет мажи и една жена биле фатени од антитерористичките единици во Бретања и случајот се третира како „криминално терористичко здружување“. Други детали за уапсените и за нивните намери не се соопштени.

„Истрагата испитува заговор кој е нејасен во оваа фаза, а кој вклучува насилна акција против претседателот на Републиката“, изјавија обвинителите.

Осомничените наводно некое време биле следени од Националната агенција за домашна безбедност. Апсењата биле извршени во источните француски региони Мозел и Изер, како и во северниот регион Иј-е-Вилен.

Ова се случува среде посетата на Макрон на боиштата од Првата светска војна во северна Франција.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.