ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Турција следната година ќе троши повеќе пари за одбрана

epa06227558 Turkish and Iraqi soldiers waving their respectice countries'national flags participate in a military exercise near the Turkish-Iraqi border in the Silopi district, in Sirnak City, Turkey, 26 September 2017. The Kurdistan region is an autonomous region in northern Iraq since 1991, with an estimated population of 5.3 million people. The region shares borders with Turkey, Iran and Syria, all of which have large Kurdish minorities. On 25 September the Kurdistan region held a referendum for independence and the creation of the state of Kurdistan amidst divided international support. EPA/SEDAT SUNA

Турција планира следната година да го зголеми буџетот за одбрана за пет милијарди долари. Предлог-буџетот 2020 година предвидува за одбрана и безбедност да се издвојат 23,9 милијарди долари за финансирање на сите структури поврзани со одбраната и безбедноста. Владата во буџет за 2019 година издвои 18,8 милијарди долари за одбрана, но преку прилагодувања, властите мораше да ги рефинансираат безбедносните сили со уште 3-4 проценти од оригиналната сума.

Турските власти велат дека зголемувањето на трошоците за одбрана е особено поврзано со воената операција на Турција во Сирија.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.