ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Турција го тестира рускиот „С-400“ и покрај противењето на САД

Турски воени авиони „Ф-16“ денес ќе летаат над Анкара за да го тестираат новиот руски противракетен систем „С-400“, иако Вашингтон ја притиска Турција да се откаже од набавката на ова оружје, јавуваат турските медиуми.

Токму набавката на системот „С-400“ беше главен фактор во нарушувањето на односите меѓу Турција и САД, од каде што тврдат дека рускиот ракетен систем е некомпатибилен со одбраната на НАТО и претставува закана за борбените авиони „Ф-35“.

Вчера, канцеларијата на гувернерот соопшти дека турски „Ф-16“ ќе летаат над Анкара. Турскиот Си-ен-ен и други медиуми соопштија дека ќе се тестира само радарскиот систем на „С-400“.

Испораката на „С-400“ во Анкара почна во јули, но системот сè уште не е во функција.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.