ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Турција го блокираше планот на НАТО за заштита на Балтикот

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Турција го блокирала планот на Алијансата за зајакнување на одбраната на балтичките држави и Полска против Русија.

Тој информацијата ја сподели на конференцијата за новинари одржана по самитот кој денеска се одржува недалеку од Лондон. Столтенберг додал дека лидерите на земјите членки на НАТО не разговарале за војската на сириските Курди, кои Турција ги смета за терористичка организација, пренесе Ројтерс.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.