ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Турското министерство: 277 терористи се убиени во Сирија

Turkish soldiers wait near the Syrian border at Hassa, in Hatay province on January 21, 2018. Turkish forces on January 20, 2018, began a major new operation aimed at ousting the Peoples' Protection Units (YPG) Kurdish militia from Afrin, pounding dozens of targets from the sky in air raids and with artillery. Turkey accuses the YPG of being the Syrian offshoot of the Kurdistan Workers' Party (PKK) which has waged a rebellion in the Turkish southeast for more than three decades and is regarded as a terror group by Ankara and its Western allies., Image: 360859645, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, AFP

Во турската операција „Извор на мирот” во северна Сирија се убиени 277 терористи, според соопштението на турското Министерство за одбрана, јави Анадолија.

Турското министерство соопшти дека меѓу „неутрализираните терористи“ имало и припадници на Работничката партија на Курдистан и Единицата за народна заштита.

Министерството на Твитер соопшти дека „уште 49 терористи на ПКК/ПИД-ЈПГ се неутрализирани за време на ноќните операции во рамки на Операцијата Извор на мирот. Досега вкупно се неутрализирани 277 терористи откако Турција ја започна операцијата Извор на мирот во северна Сирија“.

Турција пред два дена ја започна кампањата „Извор на мирот“ во североисточна Сирија за да ги неутрализира курдските сили за кои смета дека се поврзани со курдските бунтовници во Турција, велејќи дека таквиот потег е „неопходен за националната безбедност“.

Сириската агенција Сана ја осуди операцијата, нарекувајќи ја акт на агресија, пренесе Тас, додавајќи дека меѓународната заедница исто така ги осудила и постапките на Турција.

Според телевизијата Ал-Арабија, 17 цивили се убиени во турските воздушни напади во северна Сирија во последните 24 часа

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.