ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Турската операција во Сирија сѐ уште не е почната

Turkish soldiers wait near the Syrian border at Hassa, in Hatay province on January 21, 2018. Turkish forces on January 20, 2018, began a major new operation aimed at ousting the Peoples' Protection Units (YPG) Kurdish militia from Afrin, pounding dozens of targets from the sky in air raids and with artillery. Turkey accuses the YPG of being the Syrian offshoot of the Kurdistan Workers' Party (PKK) which has waged a rebellion in the Turkish southeast for more than three decades and is regarded as a terror group by Ankara and its Western allies., Image: 360859645, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, AFP

Планираната турска воена операција во Сирија не е почната и во моментов се извршуваат финални подготовки, соопштија турски воени извори.

Според истите извори, распоредувањето на сили и воена опрема веќе е завршено.

Војници со тешка техника отстранија бетонски огради на пунктови на границата.

Турскиот министер за одбрана Хусур Акар денеска изјави продолжуваат подготовките за очекуваниот упад на територија на Сирија.

– Нашите напори во врска со офанзивата продолжуваат како и подготовките, изјави Акар за Анадолија.

Во меѓувреме, турската агенција јави дека Националната коалиција на сириските револуционерни и опозициски сили соопштила оти е подготвена да се бори против тероризмот заедно со Турција.

Коалицијата ја потврдила својата заложба за борба против тероризмот во сите негови форми и за соработка со партнерите за пораз на терористичките организации.

Закрилната организација, позната и како Сириска национална коалиција, „е подготвена да се бори против тероризмот во соработка и заедничко дејствување со браќата во Турција, со цел да ги заштити националните интереси на сирискиот народ заедно со Арапите, Курдите, Туркменците, Асирците и други“, се вели во соопштението кое го цитира Анадолија.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.