ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Туризмот со две сценарија за ефектот од кризата – се очекува драстичен пад на приливот и загуба до 20.000 работни места

Туризмот со две сценарија за ефектот од кризата. И во едното и во другото има предвидувања за пад на приливот и загуба на илјадници работни места.

Ваквите претпоставки стопанските комори ги базираат на студија, спроведена од 13 до 26 април, а анализата вклучува 64 фирми. Поради резултатите од истата, компаниите од секторот туризам и угостителство првично сакаат да продолжи субвенционирањето на плата од 14.500 денари и за јуни.

Освен субвенционирањето на плата од 14.500 денари и за јуни, работодавачите имаат и низа други предлози како би можело државата  до властите.

Ослободување од исплата на К-15 за 2020 година, одобрените бескаматни кредити да бидат во висина на прикажаните трошоци во завршната сметка, а нивното враќање да почне на јуни 2021 во висина од прикажаните трошоци 2019 година.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.