ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Тројца од повредените во двата масакри во Србија се во тешка состојба

Тројца повредени во училиштето „Владислав Рибникар“ и шестмина од Младеновац се на лекување во Ургентниот центар.

Директорот на Универзитетскиот клинички центар на Србија, професор Милика Ашанин за РТС вели дека меѓу повредените во Младеновац двајца се во тешка состојба, како и еден ученик од училиштето „Владислав Рибникар“.Повреденото девојче кое е сместено во Детската клиника во Тиршова се уште е во животна опасност.

„На почетокот имавте операција на абдоменот, едниот беше опериран во Смедерево, другиот во КБЦ „Драгиша Мишовиќ“ и ни беа испратени поради тешки повреди на градниот кош и можам да кажам дека моментално им оди доста добро“, додава Ашанин.

Тој посочува и дека меѓу повредените во Младеновац двајца се во тешка состојба.

„Станува збор за пациентка со тешка повреда на црниот дроб, дуоденумот и десниот бубрег. Оперирана и е целосно свесна, но сепак е многу тешко. И уште еден пациент кој има тешка повреда на главата со повреда на левото око, за два-три дена ќе направи интервенција. А за неа можам да кажам дека е целосно свесна, дека сама дише и комуницира“, вели Ашанин.

„Станува збор за пациент кој од почетокот беше многу критичен со тешки повреди на градниот кош, вратот и рбетот“, додава Ашанин.

Тој додава дека и наставничката е доста стабилна.

„Пред некој ден и беше интервенција на ортопед, микрохирург и и беше оперирана раката“, вели Ашанин.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.