ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Трамп со лажна дијагноза го избегнал Виетнам во 1968 година

Американскиот претседател Доналд Трамп веројатно дал  лажна дијагноза за да избега од служењето војска во Виетнам, објави  “Њујорк тајмс”.

Весникот има податоци дека во есента 1968 година ортопедски хирург потврдил дека Трамп страда од шилци во неговите потпетици и бил оценет  како неспособен од медицинската комисија за армијата.

50 години, бечее тајна за тоа како бил отпуштен и кај кога тоа  му била дијагностицирано.

За време на изборната кампања тој тврдеше дека не може да се сети кој ја потпишал медицинската евиденција.

Сега има информации дека ортопедистот Квинс ја направил таа  дијагноза како  гест за таткото на Доналд Трамп, Фред Трамп,  кај  кого докторот Лари Браунстеин ја   вработил  во неговата канцеларија.

Д-р Браунштајн почина во 2007 година. Неговата ќерка вели дека нејзиниот татко често кажувал како тој му помогнал на младиот Трамп како услуга за неговиот татко.

“Знам дека тоа е корист “. – вели 56-годишната Елиза Браунстејн, која за прв пат ја споделува својата семејна приказна со нејзината 53-годишна сестра Шерон Кесел во “Њујорк тајмс”.

Елиза додава дека зборовите на нејзиниот татко јасно покажале дека Доналд Трамп немал болест што укажува за отпуштање.

“Дали тоа го испитал?” “Незнам”. вели таа.

Со децении, нејзиниот татко ги испитува пациентите во нејзината канцеларија – на приземје во една од десетици објекти во сопственост на Трампс во 1960-тите.

Документите покажуваат дека тие биле трнати во 2004 година.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.