ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Трамп – претседател кого од самиот почеток се обидоа да го сменат

Актуелниот американски претседател Доналд Трамп сигурно ќе остане запаметен по многу работи што ги направил или рекол за време на својот четиригодишен мандат, а пред се како еден од ретките претседатели кого опонентите се обиделе да го сменат од функцијата од самиот почеток.

Трамп стапи на должноста на 17 јануари 2017 година и стана 45-от претседател на САД, заменувајќи го Барак Обама во Белата куќа.

Седумдесет и четири годишниот Трамп успеа да се избори и со коронавирусот. Тој беше три дена во болница, по што излезе без никакви здравствени проблеми. За пандемијата со вирусот од самиот почеток ја обвинува Кина, поради нејзиното неодговорно и ненавремено реагирање за спречување на ширењето на коронавирусот во светот.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.