ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Трамп задоволен од односите САД – Бразил

U.S. President Donald Trump shakes hands with Brazil's President Jair Bolsonaro during a joint news conference in the Rose Garden of the White House in Washington, U.S., March 19, 2019. REUTERS/Kevin Lamarque - RC1CBEF2DE60

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа ги пофали односите на САД и Бразил откако шеф на државата е Жаир Болсонаро.

Но, Трамп одби да каже дали ќе воведе царини за бразилскиот челик и алуминиум.

– САД му помогнаа на Бразил, но нема ништо да ветувам за царините, посочи Трамп пред вечерата со Болсонаро во летувалиштето Мар-а-Лаго во Флорида.

Двете најголеми економии во западната хемисфера беа во трговска војна поради американските царини за метал. Но, Болсонаро во декември изјави дека Трамп му потврдил дека нема да се воведуваат нови царини за бразилскиот челик и алуминиум.

– Бразил го сака и САД го сакаат. Пријателството најверојатно е посилно од претходно, истакна Трамп за Болсонаро

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.