ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Тешко оди закрепнувањето на германската економија

Германската економија тешко закрепнува од кризите во изминатите три години, предупреди германската централна банка Бундесбанк, прогнозирајќи благ пад на активностите годинава и намалувајќи ја процената за раст во следната 2024 година поради повисоките каматни стапки и послабата конкурентност.

– Германското стопанство тешко ќе закрепне од кризата од претходните три години. Сè уште ги чувствува последиците од високата инфлација, иако барем тој притисок слабее – објави централната банка во соопштението од четвртокот.

Во банката не очекуваат дека економските активности во годинава незначително ќе се намали, и тоа за 0,3 отсто, поблаго отколку што проценија во декември благодарејќи на пониските цени на енергијата. Во 2024, економијата би требало да порасне за 1,2 отсто и за 1,3 отсто во 2025 година. Во извештајот се вели дека растот во 2024-та и во 2025-та ќе биде послаб отколку што се очекуваше пред половина година поради повисоките каматни стапки и намалената конкурентност.

Инфлацијата мерена со хармонизираниот индекс би требало оваа година да изнесува 6,0 отсто и ќе биде значително пониска отколку што во централната банка на Германија прогнозираа во декември. Чувствително е намалена и процената за 2024-та, на 3,1 отсто.

Челниците на Бундесбанк заговараат строга монетарна политика, и покрај длабоката криза во германската индустрија. Според нив цените на енергијата во меѓувремето паднаа, базичната инфлација и натаму е висока, истакнува германскиот гувернер, алудирајќи на стапката на инфлација којашто не ги вклучува цените на храната и на енергијата. – Високата инфлација би можела да биде вкоренета, доколку платите и профитите растат уште посилно – предупредува Нагел.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.