ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Тајани: Брегзит може да се одлoжи за само неколку недели

Member of the European People's Party Antonio Tajani delivers a speech during a session marking the election of the new President of the European Parliament in Strasbourg, eastern France, on January 17, 2016. The European Parliament elects a new president today in a vote that promises to be stormy after a coalition aimed at keeping eurosceptics out of power broke down / AFP / FREDERICK FLORIN (Photo credit should read FREDERICK FLORIN/AFP/Getty Images)

Одлагање на Брегзит е можно, но само за неколку недели, изјави претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани. Тој оценува дека Британците одлучиlе оти сакаат да ја напуштат ЕУ, па „тоа е нивен проблем, а не наш“.Датумот на излегување на Велика Британија од Европската унија би можел да се пролонгира „најмногу за неколку недели“, максимално до почетокот на јули, кога ќе се состане новоизбраниот состав на Европскиот парламент, изјави првиот човек на ЕП, Антонио Тајани за медиумите од групата „Функе“. Одлагање на Брегзит е можно, но само за неколку недели, изјави претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани. „Во секој случај, Британците ќе мора да ни ја наведат причината за одлагањето, на пример дека тоа време им е неопходно за нови избори или за нов референдум“, вели Тајани. Тој оценува дека Британците одлучиле оти сакаат да ја напуштат ЕУ, па „тоа е нивен проблем, а не наш“.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.