ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Судири на муслимански верници и израелската војска во Ерусалим

Муслимански верници се судриле со израелската полиција пред џамијата Ал Акса во Ерусалим за време на прославата за празникот Курбан бајрам. Најмалку 14 Палестинци се повредени во судирите. Израелската полиција соопшти дека најмалку четворица припадници на безбедносните сили се повредени.

Судирите се случија во услови на зголемени тензии во Ерусалим откако пред неколку денови израелски војник беше убиен на југот во градот. Вчера израелската војска уби четворица вооружени Палестинци на границата на Појасот Газа.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.