ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

СТРАВУВААТ ДЕКА ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ: Европјаните се против проширување

Европјаните не сакаат проширување. 

Убедени се дека живеат во многу опасен свет и се плашат од безбедносните закани. 

Французите,  и Словаците најмногу се плашат.

Во секоја анкетирана земја-членка, освен Шпанија, повеќе од 40 проценти веруваат дека е можно ЕУ да се распадне во наредните една до две децении.  Во многу земји-членки, многу гласачи немаат доверба во САД или во ЕУ (во Италија овој процент е 36 проценти; во Чешка и Грција повеќе од половина). Данска (60 отсто), Шведска (56 отсто) и Шпанија (56 отсто) имаат најголема доверба во заштитата на Унијата.

Во истражувањето на YouGov, ECFR анкетираше над 60,000 луѓе од цела Европа. 

Поголемиот број граѓани на Европска унија се против проширување на Унијата во следните година, додека жителите на земјите кандидатки и понатаму го поддржуваат членството во европскиот блок, покажуваат резултатите од анкетата на Евробарометар, покажа истражување објавено во 2018 година. 

Граѓаните на земјите од западна Европа не ја одобруваат идејата за проширување на ЕУ, а против членството на Македонија најконкретно се изјасниле Французите, стои во анкета објавена лани.Само 24 проценти од Французите би сакале да не видат во ЕУ, додека против се дури 44 отсто.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.